A modellkészítés jelentősége Minden hagyományos fogtechnikai munka a gipszminták/modellek készítésével kezdődik.
Egy fogpótlás elkészítéséhez szükségünk van minimálisan egy munkamodellre, egy antagonista modellre és meg kell tudnunk határozni ezek egymáshoz való viszonyát, azaz a centrális relációt. A pótlás típusától függően használunk munka, antagonista, tanulmányi, funkciós, anatómiai, másodmintát stb. Mivel ezek minősége visszavonhatatlanul meghatározza a későbbi munkánk sikerességét, néhány minimum követelménynek mindenképpen meg kell felelniük: 1: méretpontos, torziómentes modellek legyenek 2: megfelelően kemények legyenek, ne törjenek, morzsolódjanak legalább a pótlás elkészültéig 3: artikulátorban pontosan rögzíthetőek legyenek Hogyan tudjuk ezt elérni? 1: Megfelelő anyagok használatával 2: Az anyagok előírásszerű és pontos felhasználásával 3: Precíz modellrendszerrel 1 – Megfelelő anyagok: Fogpótlások készítéséhez ma már szinte mindenki IV. osztályú (ún. szuper kemény) gipszeket használ, ezek tudnak megfelelni az elvárásoknak. A két legfontosabb tulajdonsága ezeknek a gipszeknek:
A gyár által megadott értékeket viszont csak a megfelelő felhasználással érhetjük el! 2 – A gipsz felhasználása:
Amennyiben a gyártó előírásait és az alapvető szabályokat nem tartjuk be, az kedvezőtlenül hat a mintánk minden fontos tulajdonságára. De ha a gipsz a kötése közben tágul, akkor még ezen felül is tennünk kell valamit! 3- Modellrendszer Mivel a célunk egy méretpontos modell készítése, a gipsz kötési expanzióját valahogyan ki kell küszöbölnünk. Ehhez a ma elérhető legprecízebb megoldás egy műanyag talpas modellrendszer, amit a Zeiser Dentalgeräte GmbH 1980 óta fejlesztett, mai formáját 2007-ben érte el. Azóta többen lemásolták, de az elv és a végeredmény ugyanaz. Zeiser rendszer működése:
Összefoglalva, egy olyan egyszerűnek tűnő munkafolyamat, mint egy fogtechnikai minta elkészítése is sok buktatót és megoldandó feladatot rejt magában, ha tisztességesen szeretnénk elvégezni. Kivitelezése a megfelelő technikai háttér és alapanyagok mellett szakmai felkészültséget és alázatot is követel. Ezek hiányában már a munkafolyamat elején megfosztjuk magunkat egy igazán sikeres pótlás elkészítésének lehetőségétől.
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Fogtechnikus blog
Munka - ahogyan mi gondoljuk Archives
January 2022
Categories
All
|